anasayfa > analiz haber

analiz haber diğer Haber

Kendi politikalarını destekleyen programların iptaline tepki gösteren Trump yönetimi, İsrail karşıtı gösterileri ve programları Yahudi öğrencilerin hayatlarını tehlikeye attığı gerekçesiyle durdurmayı hedefliyor.

Prof. Dr. Büyükkara, "Fener Rum Patrikhanesi ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin ihtilafında Vatikan’ın politik dengeleri daima gözeteceğini ve konunun dini olmaktan ziyade politik bir arka planı olduğunu görmezden gelemeyiz." dedi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelede öne çıkan noktalar, "küresel ortalama sıcaklık artışının sınırlandırılması, fosil yakıtların aşamalı olarak azaltılması, ciddi temiz enerji yatırımlarının hızlandırılması" oldu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’ın, Trump’ın talimatıyla yaptığı konuşma, ABD’nin uluslararası ilişkilerde kontrolünde olmayan uluslararası örgütlere karşı tutumunu daha da sertleştireceğini gösteriyor.

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Kilisesi'nin Moskova Kilisesi'nden ayrılığını tanıma sürecini sonuna kadar götürdüğü takdirde, Ortodoks dünyası, şüphesiz bugünkünden çok daha karmaşık bir hâl alacak.