Bota

Irak, arrestohet anëtari i lartë i DEASH-it në Anbar

Irak, arrestohet anëtari i lartë i DEASH-it në Anbar

Forcat irakiane thonë se militanti i arrestuar është i afërt me liderin e DEASH-it, Abu Bakr al-Baghdadi

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Pavarësisht kryengritjes, kriza ekonomike vështirëson jetën e civilëve në Sudan
19.08.2019

Pavarësisht kryengritjes, kriza ekonomike vështirëson jetën e civilëve në Sudan

Radhë të gjata po bëhen para bankave, furrave dhe stacioneve të benzinës në gjithë Sudanin

Frederiksen: Ideja e Trumpit për blerjen e Grenlandës është “absurde”
19.08.2019

Frederiksen: Ideja e Trumpit për blerjen e Grenlandës është “absurde”

Frederiksen të dielën tha se Arktiku, me burime që Rusia dhe të tjerët mund të shfrytëzojnë për përfitime komerciale, "po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për të gjithë bashkësinë botërore"

Izraeli arreston 23 palestinezë në Bregun Perëndimor
19.08.2019

Izraeli arreston 23 palestinezë në Bregun Perëndimor

Palestinezët janë arrestuar në bastisjet e organizuara gjatë orëve të natës në rajone të ndryshme të Bregut Perëndimor me pretendimin se "janë përfshirë në vepra terroriste"

Në Alaska gjendet letër brenda një shishe të shkruar para 50 vitesh
19.08.2019

Në Alaska gjendet letër brenda një shishe të shkruar para 50 vitesh

Tyler Ivanoff në qytetin Shishmaref përderisa kërkonte dru zjarri, ka gjetur letër brenda një shishe, shkruar para 50 vitesh nga një oficer detar rus

Tankeri iranian i naftës largohet nga Gjibraltari
19.08.2019

Tankeri iranian i naftës largohet nga Gjibraltari

Anija u konfiskua muajin e kaluar mbi pretendimet se po dërgonte naftë të papërpunuar në Siri duke shkelur sanksionet e BE-së