Turqia

Turqia fillon operacion të brendshëm antiterrorist kundër PKK-së

Turqia fillon operacion të brendshëm antiterrorist kundër PKK-së

Ofensiva në shkallë të gjerë filloi të dielën në provincat lindore të Vanit dhe në juglindje Hakkari dhe Şırnak, tha Ministria në një deklaratë të shkruar

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Turqi, ndalohen 330 migrantë
18.08.2019

Turqi, ndalohen 330 migrantë

Pjesëtarët e rojes bregdetare në shtatë aksione të organizuara nga mbrëmë deri sot në mëngjes ndaluan 330 migrantë me origjinë nga Afganistani, Siria dhe Palestina

Turqia vazhdon operacionet kundër terroristëve të PKK-së në veri të Irakut
18.08.2019

Turqia vazhdon operacionet kundër terroristëve të PKK-së në veri të Irakut

Dy terroristët e PKK-së janë neutralizuar në kuadër të një ofensive ajrore të avionëve turq, tha Ministria turke e Mbrojtjes, në njoftimin e saj

Turqi, përkujtohet 20 vjetori i viktimave të tërmetit Marmara
17.08.2019

Turqi, përkujtohet 20 vjetori i viktimave të tërmetit Marmara

Qytetarët kanë kryer vizita në orët e natës ku dhe vendosën kurorë lulesh në blloqet e betonit mbi të cilat janë të shkruar emrat e personave që kanë humbur jetën në këtë fatkeqësi

Turqi, neutralizohen 6 terroristë të PKK-së
17.08.2019

Turqi, neutralizohen 6 terroristë të PKK-së

Sipas Ministrisë së Brendshme të Turqisë, terroristët u neutralizuan në provincën juglindore Hakkari

Kılıçdaroğlu: Haxhi Veli Bektashi ishte pionieri i paqes, qetësisë dhe bashkëjetesës
16.08.2019

Kılıçdaroğlu: Haxhi Veli Bektashi ishte pionieri i paqes, qetësisë dhe bashkëjetesës

"Ai erdhi në Anadoll me pishtarin e ndriçimit, jo me shpatë në dorë. Gjatë gjithë jetës së tij ai ka mbrojtur gjithmonë të drejtën, ligjin dhe drejtësinë. Shoqëria e pranoi që ai erdhi në Anadoll me frymën e pëllumbit”, tha Kılıçdaroğlu